HDP’li 6 partilinin tutukluğu devam edecek

9.09.2020

 HDP Kocaeli il ve ilçe eş başkanlarının da aralarında bulunduğu 27 kişi hakkında açılan davanın ikinci duruşmasında tutuklu yargılanan altı kişinin tutukluluk hallerinin devamına karar verildi

 Aralarında tarihsel TKP üyesi TBKP Kocaeli İl Başkanı Mehmet Ali Alçınkaya’nın da olduğu 6 HDP yöneticisinin tutukluluğuna devam kararı verildi. Duruşma 4 kasım tarihine ertelendi.

Halkların Demokratik Partisi (HDP) Kocaeli İl eş başkanı, ilçe eş başkanları ve yöneticilerinin de bulunduğu 27 kişi hakkında terör örgütüne üye olmak ve terör örgütü propagandası yapmak suçlamasıyla dava açılmıştı. Açılan davanın ikinci duruşması Kocaeli Adliyesindeki, Kocaeli 2’inci Ağır Ceza Mahkemesi’nde görüldü. 8 Temmuz’da görülen ilk duruşmada sekiz kişi tahliye edilmiş geriye kalan 6 kişinin tutukluluk hallerinin devamına karar verilmişti.

TAHLİYELERİNİ TALEP ETTİLER

Bugün davanın ikinci duruşmasında Kandıra F Tipi Kapalı Cezaevinde tutuklulukları devam eden, HDP PM üyesi Mehmet Alçınkaya, HDP Gebze İlçe Eş Başkanları Ebubekir Çoban ve Gebze Belediyesi CHP’li Meclis Üyesi Osman Kurum, HDP üyeleri Kutbeddin Güneşsu, Mehmet Karaslan, Damla Bağcı Görüntü Bilişim Sistemi (SEGBİS) ile duruşmaya katıldı.