HDP’li Türk’ten sitem: “Biz demokrasi adına gelip İstanbul’da seçim çalışması yaptık, tepkinizi yükseltin”

1.09.2019

 Diyarbakır’a dün gelerek yaptığı bütün açıklamalarda HDP’li 3 belediyeye kayym atanmasını, “Gaflet ve delalet” olarak değerlendiren İBB Başkanı ’nun Diyarbakır’da görüştüğü  ile aynı uçakta yan yana seyahat eden Türk’ün, 10 bin metre havada İmamoğlu’na  ile ilgili sitemlerini dile getirdiği öğrenildi. Türk, ilk kez yüz yüze karşılaşıp tanıştığı İmamoğlu’na, “Biz size yapılanlar ve demokrasi adına gelip İstanbul’da kazanmanız için seçim çalışması yaptık. Ama, 3 belediyemize  atandıktan sonra sizden ve partinizden gelen tepkiler yeterli değil. Demokrasi için sizden daha fazla bir tepki beklemek hakkımızdır” dediği öğrenildi.

Diyarbakır’a dün gelen İmamoğlu, havalimanında görevden alınan ve Diyarbakır’a gelecek olan Mardin Büyükşehir Belediye Başkanı Ahmet Türk ile karşılaştı. CHP’li vekillerinde bulunduğu VİP salonunda başlayan görüşme, İmamoğlu’nun daveti ile uçakta da yan yana koltuklarda yaklaşık 3 saat sürdü. Tarafsız Haber Ajansı muhabirinin edindiği bilgilere göre, ilk kez yüz yüze tanışan Türk ve İmamoğlu’nun sohbeti  Diyarbakır’a inene kadar sürdü. Türk, hem 2016 yılında yaşanan kayyım sürecini , hem de 19 Ağustos’ta yaşanan ikinci kayyım sürecinin detaylarını İmamoğlu’na anlattı. Ahmet Türk, 10 bin metre yükseklikte süren sohbette İmamoğlu’na özetle şöyle dedi:

“BEN SİZİN İÇİN İSTANBUL’A GELDİM, TEPKİNİZİ DAHA NET KOYMANIZI BEKLİYORUZ”

İstanbul Büyükşehir belediye başkanlığını tarihi bir fark ile kazanmanızdan dolayı sizi tebrik ediyorum. İstanbul’da hem 31 Mart öncesi hem de 23 Haziran öncesi büyük bir özveri gösterip toplumun bütün kesimlerini parti gözetmeksizin kucaklayıcı ve demokrat bir söylem ile kucakladınız. Bizim durumumuzu biliyorsunuz. Kayyım atamaları artık HDP için geçmiş bir demokrasi meselesi haline geldi. Buna tepki göstermezsek, birlikte karşı çıkmaz isek, yarın başka yere de halkın iradesini hiçe sayılarak bunu yapabilirler. Konu artık sadece HDP’nin konusu olmaktan çıkmıştır, bu bir demokrasi sorunu haline gelmiştir.

Size 31 Mart’tan sonra yapılanlar ve halkın iradesinin hiçe sayılıp yerinizden size alıp yerine kayyım atanmasından sonra bu olaya tepki göstermek ve demokrasi adına sizin için İstanbul’a geldik, seçim çalışmanıza destek vermek için çalıştık. Aynı tepki ve reaksiyonu sizlerden de bekliyoruz. Bu sorun bütün Türkiye’nin sorunudur, HDP, Mardin, Diyarbakır ve Van’ın sorunu değildir. Kayyumların belediyeleri nasıl borç batağına sokup enkaza çevirdiklerini kamuoyuna belgeler ve faturalarla sunduk. Onlarda kamuoyu da artık bizimle ilgili ortaya attıkları gerekçelerle algı oluşturmaya çalıştıklarını iyi biliyorlar. Toplumun ve özellikle ana muhalefetin reaksiyonunu ölçmeye çalışıyorlar.

“SİZİN SEÇİMİ KAZANMANIZ KAYYIM ATANMASINI GECİKTİRDİ”

Aslında 31 Mart’ta İstanbul’u kazansaydılar, o gün söz konusu 3 belediyemize kayyım atayacaklardı. Çünkü, 3 ilin valisi daha seçim sonuçları kesinleşmeden Bakanlığa görevden alınmamız için yazı yazmışlar. İstanbul’a sizin seçimi kazanmanız kayyım atanmasını 4 ay geciktirdi. Sizlerden ve partinizden demokrasi adına, toplumsal barış ve özgürlükler adına, halkın iradesinin tecellisi adına daha fazla destek bekliyoruz

 sırasında İmamoğlu’nun çok tecrübeli bir siyasetçi olarak tanıdığı Ahmet Türk’ü dinlediği ve kayyım atamaları ile ilgili hukuk içinde mücadeleyi vereceklerini söylediği öğrenildi. İstanbul seçimini örnek göstererek İmamoğlu’nun Ahmet Türk’e, “Kendi iradesini halkın iradesinden yüksek görenlere halkın sandıktan bedel ödetecektir” dediği belirtildi.