Diyarbakır Barış Mitingi: Kayyımları göndereceğiz ve yeni sabaha uyanacağız söz veriyoruz

1.09.2019

 Diyarbakır'da düzenlenen 1 Eylül Dünya Barış Günü mitinginde binlerce kişi kayyım atamalarına ve savaşa karşı tepki göstererek, 'barış için demokratik çözüm' talebini dile getirdi.

Barış talebi ile gercekleşen mitingde 'Jın jiyan azadi', 'Kürt sorununu çözelim, onurlu barışı inşa edelim' ve 'Yeter artık, doğa, kent ve çevre ile barış' sloganlarının yazılı orduğu pankartlar yer aldı.

Mitingde içinde 'kayyım' ve 'saray' ifafesinin geçtiği ifadeler valilik tarafından yasaklanmıştı. Ancak konuşmalarda kayyıma karşı tepkiler vardı. Bunun uzerine kitlede kayyıma karşi slogan atti. Bunun uzerine poli tertip komitesini bu yönlü slogan atılmaması konusnda uyardı. Belirlenen sloganlar dışında slogan atılmamasını istedi.

‘SAVAŞA HAYIR’ ŞAPKASINA İZİN VERİLMEDİ

Ofis’ten miting alanına akın eden yurttaşlar da sloganlar eşliğinde HDP’li belediyelere atanan kayyumlara karşı attıkları sloganlarla miting alanına giriş yaptı. Alan girişinde kontroller yapan polis, “Savaşa hayır” yazılı şapkaların miting alanına girişine izin vermedi. 

TAŞKIRAN: ÇÖKÜŞLERİNİ İZLİYORUZ

HDP İl Eşbaşkanları Hülya Alökmen Uyanık ve Zeyyat Ceylan’ın halkı selamlaması ardından ESP Eş Genel Başkan Yarımcısı Beycan Taşkıran konuştu. Binleri selamlayan Taşkıran, HDP’li belediyelere atanan kayyumlara tepki göstererek, “Kürt halkını çökertmekten bahsedenlerin, çöküşünü izliyoruz. Bu yüzden direnişinizi selamlıyoruz. 1 Eylül’de Kürt halkının özgürlüğü için şehit düşen bütün yoldaşları saygıyla selamlıyoruz. Figen Yüksekdağ’ı, Selahattin Demirtaş’ı, Sebahat Tuncel’i unutturmayacağız. Özgür, eşitlik, barış idealimizin günüdür. Kutlu olsun” diye konuştu.

SELÇUK MIZRAKLI: BİZ TALİMATI SADECE HALKTAN ALIRIZ

Barış Mitingi'ne katılan siyasi iktidar tarafından görevinden alınarak yerine kayyım atanan Diyarbakır Büyükşehir Belediyesi Eş Başkanı Selçuk Mızraklı yoğun bir ilgiyle karşılandı. Sahneye çıkarak Diyarbakırlılara seslenen Selçuk Mızraklı biz ancak talimatı halktan alırız sözleriyle haklarında yapılan suçlamalara yanıt verdi. Diyarbakırlılara 'Amed, avın avcıların olmadığı bir yer olacak, demokrasi ve özgürlüklerin yaşandığı bir yer olacak söz veriyoruz' diye seslenen Mızraklı, 'Kayyımları göndereceğiz ve yeni sabaha uyanacağız söz veriyoruz' dedi:

"31 Mart'in sonuçlarını  hazmedemeyenlerin  ne yaptığını iyi biliyoruz. 1 Nisan  sabahı hiç gecikmemişler yazılarını  düzenlemişler. Anayasa ihlali yaptılar. Seçmen iradesi hiçe sayıldı. Mizrak cuvala sığmadı Mızraklı onları boşa cıkardı. 

Çıkmışlar meydana yok 'para göndermiş' diyorlar.  Yalan söylüyorlar. Yalan  söyleyenin Allah bin kere belasını versin. Ben yalan söylüyorsan benim, onlar yalan söylüyorsa onların Allah onların bin  belasını versin. Diyorlarki talimat aldilar. Biz talimat alırız. Kimden alırız. Halktan alırız talimatı. Gençlerden kadınlardan alırız talimatı.

Biz para gönderdik o kayyımların 103,5 milyon borçlarını gönderdik. Biz yaptıklarımızın hesabını halkın önünde vermeye hazırız. Onlar yalanların hesabını nasıl verecekler? Amed avın avcıların olmadığı bir yer olacak, demokrasi ve özgürlüklerin yaşandığı bir yer olacak söz veriyoruz. Kayyımları göndereceğiz ve yeni sabaha uyanacağız söz veriyoruz.

Sizin dışınızda hicbir yerde ne boynumuzu eğeriz. Umut gani gani ama şunu biliyoruz ki kazanacağız. Mutlaka kazanacağız. Kavgaya giriyorsanız mücadeleye giriyorsanız sırrınızı ya dağlara verin ya dostlara verin. HDP  bu halkın partisidir. Sırtını bu halka verdi. Bu halka sırtını dayıyor. Bizler savaşın her türlüsünü gördük. Köylerimiz yakıldı yıkıldı. İnsanlarımız katledildi. Savşın nasıl büyük acılar yaşattığını yüreğimizde yaşadık. Suriyelilerin nasıl acılar yaşadığını onlarla birlikte yaşamaya devam ediyoruz. Barış davasından yargıladım ama yine barışla yargılanıyorum ama yine barış yine barış diyorum. Ölümün daha beteri nedir yaşarken ölmektir. Haysiyetinizi onurun kaybettiğiniz de ölmüşsünüzdür. İşte bu halk ölümsüzleşmistir. Çıkmışlar para gönderiyorlar diyorlar. Bizler bu halkın bir kurusunu heba etmedik. Ama bundan önceki kayyımın bir dakikalık görüntüsüyle neleri heba ettiğini orataya çıkardık."

 SEZAİ TEMELLİ: BUNLARI DÜN OLDUĞU GİBİ BUGÜN DE SÜPÜRÜP ATACAĞIZ

Diyarbakır Büyükşehir belediye Başkanı Selçuk Mızraklı'nın ardından Diyarbakırlılara seslenen HDP Eş Genel Başkanı Sezai Temelli, "Bu kent bu sokaklar bizim asla vazgeçmeyeceğiz. Asla geri adım atmayacağız" dedi.

"Onurlu barış mücadelesini dünden bu güne taşıyan sizlere selam olsun. Ortadoğuya bu coğrafyaya barış gelene kadar mücadelemizi sürdüreceğiz. Barış mücadelesini dün olduğu gibi bu gün de yükselmeye devam edeceğiz. Tarih barışı çağırıyor. Ya busese kulak vereceksiniz ya da tarihin çöplüğünde yerini alacaksınız. Tarih bunları layık olduğu yeri yazacak, tarih barış mücadelesi verenleri de yazacak. Barış isteyen barış mücadelesi veren kürt halkını yazacak. Savaş diyenlere savaşı diretenlere inat barış diyeceğiz. Bunların elinden iki şey kalmış biri savaş biri kayyum. Orta-doğu halkına savaşı dayatıyorlar. Bir gün katara koşuyorlar bir gün Rusyaya fuara koşuyorlar. Emperyalis güçlerin arasında oyuncak olmuşlar. Akıllarına hiç kürtlerle barışmak gelmiyor. Kayyum zulümdür kayyum yolsuzluktur işsizliktir. Bunları dün olduğu bu gün de süpürüp atacağız.

Tehditle ayakta durmaya çalışıyor halkın iradesini yok sayarak ayakta durmaya çalışıyor. Demokrasilerde başlangıç adımı sadıktır.

'SANDIKSIZ DEMOKRASİYE DİKTATÖRLÜK DERLER'

Sandığı yok saydığınız yerde demokrasiden bahsedemezsiniz. Bu şimdi sandıksız bir demokrasi peşinde. Ona demokrasi denmez diktatörlük denir biz bu diktatörlüğe izin vermeyeceğiz. Bu halkın iradesine saygı gostermek yerine bu halkın iradesini yok sayarak kayyım atadı. Bu halk bunu kabul etmez kabul eden de bizden değildir. Barış için demokrasi için bu hakkı gasp ederek kayyum aczin en büyüğüdür. Siyaseten tükendiler siyaset yapamaz haldeler siyaset yok kayyım var, savaş var. Biz kabul etmiyoruz siyaset var diyoruz. Siyaset Van'da, Siyaset Diyarbakır'da, Mardin'de diyoruz. Bu kayyımcu zihniyet ekonomiyi de yönetemiyor. Merkez bankasına kayyım atıyor. Kendi partisine bile kayyım atıyor. Siyaset bitti ekonomi bitti Kürt düşmanlığı dayatıyor. Sindi demokrasi ittifakı zamanıdır yan yana gelme zamanıdır. Van, Mardin, Diyarbakır'a gelin, gelmiyorsanız olduğunuz yerde ses verin. Demokrasi ittifakını mahalle mahalle örelim. Bu iktidardan kurtulmanın yolu demokrasi ittifakıdır.