22 yıl önce Şiir okuduğu için mahkum olan Erdoğan, bugün şiir okuyan kadını becerikli avukatıyla mahkum ettirdi

6.09.2019

  Gazeteci Murat Yetkin, CHP İstanbul İl Başkanı Canan Kaftancıoğlu’na verilen hapis cezalarının ardından kaleme aldığı yazıda bu karar “Kaftancıoğlu’na güç kattı” dedi.

Canan Kaftancıoğlu’nun yıllar önce attığı tweetler gerekçesi ile 5 ayrı suçtan çarptırıldığı 9 yıl 8 ay 20 günlük hapis cezasının yankıları sürüyor.

Kaftancıoğlu’na 5 ayrı suçlamayla yargılandığı davada toplamda 9 yıl 8 ay 20 gün hapis cezası: Erteleme yok

Kaftancıoğlu hakkındaki karara yöneltilen eleştiriler arasında “mahkemede şiir okuduğu gerekçesiyle cezasında erteme yapılmaması” önemli bir yer tutuyor.

Gazeteci Murat Yetkin kişisel blogundan yayımladığı Canan Kaftancıoğlu’na ilişkin yazısında bu noktaya dikkat çekerek Tayyip Erdoğan’ın şiir okuduğu için hapis yatmasına gönderme yaptı.

Kaftancıoğlu’ndan hapis cezasına Nâzım Hikmet şiiriyle yanıt: Hapiste Yatacak Olana Bazı Öğütler

Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın 1997 yılında Siirt’te bir mitingde okuduğu şiir nedeniyle hapse mahkûm edilmesini hatırlatan Yetkin “Şiir okuyan adam, bugün şiir okuyan kadını suç duyuruları ve becerikli avukatıyla mahkûm ettirdi” ifadelerini kullandı.

Yetkin’in yazısından bir bölüm:

Şiir okuduğu için mahkûm edilen Erdoğan…

Sosyal medya mesajları üzerinden siyasi muhalifini mahkûm ettirmek kapıyı başka alanlara açıyor. AK Parti içinde de, AK Parti’ye dışarıdan destek veren siyasiler arasında da Kılıçdaroğlu ve Akşener’in de cezaevine atılmasını isteyenler yok değil; Ankara kulislerinde bunu savunanların varlığı biliniyor.

Canan Kaftancıoğlu’nun mahkûmiyetinin acı bir yanı da, Erdoğan’ın avukatının, geçen duruşma sonrası şiir okumuş olmasını ve okuduğu şiiri mahkeme heyetine ağırlaştırıcı sebep saydırmayı başarmış olmasıdır.

Erdoğan’ın siyasetteki yükselişi 1994’te İstanbul Büyükşehir Belediye Başkanı seçilmesiyle başlamıştı ama önemli bir dönüm noktası da 1997’de Siirt’te bir mitingde okuduğu şiir nedeniyle hapse mahkûm edilmesiydi. Erdoğan bu nedenle Belediye Başkanlığı görevinden alınmış –o zaman kayyum yerine yardımcısı o göreve getirilmiş ve dört ay hapis yatmıştı. O hapisteyken namı “Şiir okuyan adam” olarak yürümüş, AK Parti kuruluşuna giden yol öyle açılmıştı.

Şiir okuyan adam, bugün şiir okuyan kadını suç duyuruları ve becerikli avukatıyla mahkûm ettirdi.

Bir başka deyişle, şiir okuyan adam, Türk siyasetine bir şiir okuyan kadın armağan etti; cezalandırılmasını sağlamak isterken, Kaftancıoğlu’na güç kattı.

“Nereden nereye?” değil mi?

Yazının tamamı için tıklayın