ABD Büyükelçiliği, Babahan'ın Bahçeli tweetini 'yanlışlıkla' beğendi

6.10.2019

 ABD'nin Türkiye Büyükelçiliği resmi Twitter hesabı, gazeteci Ergun Babahan'ın Devlet Bahçeli'yle ilgili attığı "Türkiye halkları Bahçeli'siz bir siyaset dönemine hazır olmalı" tweetini 'yanlışlıkla beğendi.

Babahan'ın paylaşımının Amerikan Büyükelçiliği'nin Twitter hesabından beğenilmesine MHP'li Yalçın, Cumhurbaşkanlığı İletişim Başkanı Altun AKP Sözcüsü Çelik'ten tepki geldi. Amerikan Büyükelçiliği ise olayın yanlışlıkla olduğunu ifade ederek özür diledi.

MHP'DEN TEPKİ

MHP Genel Başkan Yardımcısı Semih Yalçın, Babahan'ın  yorumuna tepki göstrerek Bahçeli'nin sağlık durumunun iyi olduğunu, önümüzdeki hafta görevinin başında olacağını belirtti. 

Yalçın, söz konusu Tweetin Amerikan Büyükelçiliği Twitter hesabından beğenilmesini de eleştirdi, "Bahçeli'siz bir siyaset hayali kuranlar hayal kırıklığına uğrayacak" dedi. 

ALTUN ELEŞTİRDİ

Cumhurbaşkanlığı İletişim Başkanı Fahrettin Altun da Twitter hesabından konuyla ilgili bir mesaj paylaştı. Altun "Amerikan Elçliği'nin Türkiye'nin içişlerine karışmak gibi bir işi yoktur. ABD Dışişleri Bakanlığı bu olayı soruşturmalı ve sorumlular hakkında gerekenleri yapmalıdır" ifadeleriyle ABD Büyükelçiliği'ne tepki gösterdi. 

AKP KINADI

AKP Sözcüsü Ömer Çelik de bir kınama mesajı yayınladı. Çelik paylaşımında şunları kaydetti:     

"ABD Ankara Büyükelçiliği'nin sosyal medya hesabının, MHP Genel Başkanı Sayın Bahçeli'nin sağlığına ilişkin insani açıdan kabul edilemez, diplomatik teamüllere tamamen aykırı 'beğeni'sini şiddetle kınıyoruz. Bu hadise, bir yandan Büyükelçiliğin Türkiye gerçekliğine hangi 'ilgisiz' ve 'yanlış' kişileri takip ederek yabancılaştığını, diğer yönüyle nasıl bir istihdam politikası izlediklerini göstermesi bakımından ibretliktir...     

Konu, kuru bir özürle geçiştirilecek bir konu değildir. İnsani açıdan kabul edilemez olduğu gibi içişlerimize çirkin bir müdahale çabasıdır. Büyükelçilikte istihdam edilen bazı kişilerin iki ülke ilişkilerine zarar vermek için özel bir gayret içinde olduğunu göstermektedir. Kafa karışıklığının ötesinde bir durum vardır. ABD Dışişleri Bakanlığının ve ABD Büyükelçiliğinin konuyu ciddi şekilde soruşturmasını ve gereğini yapmasını bekliyoruz.     

ABD Büyükelçiliği, Türkiye'yi terör örgütleriyle bağlantılı kişiler üzerinden değil, doğru analiz yapabilen kişiler üzerinden anlamaya çalışmalıdır. İnsani konularda hassas olunması ise izah gerektirmeyen bir durumdur.     

ABD BÜYÜKELÇİLİĞİ 'ÖZÜR' DİLEDİ

Tepkilerin ardından ABD Büyükelçiliği'nden de bir açıklama geldi. Büyükelçilik Twitter hesabından "Bugün Büyükelçilik Twitter hesabından, yanlışlıkla bir tweet beğenilmiştir. Bu hatadan dolayı pişmanız ve her türlü karışıklık için özür diliyoruz" mesajı paylaşıldı. (HABER MERKEZİ)