Erdoğan'dan Süleymani suikastı yorumu: Karşılıksız bırakılmaz diye düşünüyorum

6.01.2020

 Cumhurbaşkanı ve AKP Genel Başkanı Erdoğan,  CNN Türk-Kanal D ortak yayınında konuştu.

ABD suikastı ile öldürülen İran Devrim Muhafızları Ordusu'na bağlı Kudüs Gücü Komutanı General Kasım Süleymani’nin kendini ispat eden bir isim olduğunu belirten Erdoğan, "Şu anda bir ülkenin bir devletin en üst kademesindeki bir komutanını tabii ki öldürmek herhalde karşılıksız bırakılmaz diye düşünüyorum" dedi.

'TRUMP İLE GÖRÜŞMEMİN ARDINDAN GERÇEKLEŞTİ'

Suikast öncesi ABD Başkanı Trump ile bir telefon görüşmesi yaptığını da söyleyen Erdoğan olayın görüşmeden sonraki 4-5 saat sonra gerçekleştiğini belirtti:

"Öncelikle sadece Irak’ta meydana gelen olay değil, bölge şu an ciddi sıkıntılar yaşıyor. Bir taraftan bizler Suriye’de belli sıkıntıları yaşıyoruz. Öbür tarafta Libya ile ilgili gelişmeler. Bütün bunlarla uğraşırken bu sorunun patlak vermesi düşündürücü. Bu olay nereye gider gibi birçok düşünceler var.

'SÜLEYMANİ KENDİNİ İSPAT ETMİŞ BİR İSİMDİ'

Süleymani kendini ispat etmiş bir isimdi. Şu anda bir ülkenin bir devletin en üst kademesindeki bir komutanını tabii ki öldürmek herhalde karşılıksız bırakılmaz diye düşünüyorum. Bu bölgedeki gerginliği maalesef arttıran bir adım olmuştur. olay Trump görüşmemizden 4-5 saat sonra oldu. Ben Trump'a İran ile gerilimin tırmandırılmaması tavsiyesinde bulundum."

(HABER MERKEZİ)