İstanbul Üniversitesi yemekhane kararından geri adım attı

6.01.2020

 Mali sıkıntılar yaşadığı bilinen İstanbul Üniversitesi Türk Dili ve Edebiyatı Bölümü üçüncü sınıf öğrencisi Sibel Ünli'nin intihar etmesinin yankıları devam ederken, İstanbul Üniversitesi’nden tepkilere neden olan öğrencilerin indirimli yemek hakkını tek öğüne düşüren karardan geri adım geldi.

Sabah kahvaltısını tamamen kaldıran ve indirimli yemek hakkını sadece bir öğüne düşüren İstanbul Üniversitesi, "Bütçe yetersizliğinden kaynaklı yeni düzenleme üzülerek ifade etmek isteriz ki, hiç de tasvip etmediğimiz bir noktaya gelmiştir” diyerek eski uygulamaya geri dönüldüğünü açıkladı.

Açıklamada “Rektörlüğümüz öğrencilerimizin sabah kahvaltısı, öğle ve akşam yemeklerinin önceden olduğu gibi aynen devam etmesi kararı almıştır" denildi.

İstanbul Üniversitesi Rektörlüğü tarafından yapılan açıklama şöyle:

“İstanbul Üniversitesi uzun bir süredir öğrencilerine sabah kahvaltısı, öğle ve akşam yemeği imkanı sunan az sayıdaki üniversitelerden birisidir. Öğrencilerimizin sağlıklı beslenmeleri için bu imkanı sunmaktan da her zaman büyük memnuniyet duymuştur.

2020 yılı başında bütçe kısıtlılığı nedeniyle hiç arzu etmediğimiz halde yemekhane ilgili yeni bir düzenleme yapma ihtiyacı hasıl olmuştur. Ancak sadece bütçe yetersizliğinden kaynaklı yeni düzenleme üzülerek ifade etmek isteriz ki, hiç de tasvip etmediğimiz bir noktaya gelmiştir.

Gelişmeleri yakından takip eden, öğrencilerimizin dilekçelerini değerlendiren ve taleplerini dinleyen Rektörlüğümüz, yemekhane ile ilgili alınan kararı iptal ederek; öğrencilerimizin sabah kahvaltısı, öğle ve akşam yemeklerinin önceden olduğu gibi aynen devam etmesi kararı almıştır.

Rektörlüğümüz öğrencilerimizin yoğun talebi üzerine bütçe harcama planını yeniden gözden geçirmiş, diğer hizmet alanlarından kısarak yemek hizmetinin aynı şekilde devamını sağlamıştır. Önceliğimiz her zaman öğrencilerimizdir; Onların güven içerisinde, sağlıklı ve huzurlu şekilde eğitimlerine devam etmeleri için elimizden gelenin en iyisini yapmaya devam edeceğiz.

Sevgili öğrencilerimize sağlıklı, başarılı ve mutlu bir eğitim hayatı diliyoruz.”

İntihar eden İstanbul Üniversitesi öğrencisi Sibel Ünli’nin sosyal medya hesabında paylaştığı mesajlarda “Bir liraya karnımı doyurabilir miyim” ve hemen ardından yazdığı “Yemekhane kartımda para kalmamış, sadece bir liram var” şeklindeki sözleri dikkat çekmişti.Haberin kaynağına buradan ulaşabilirsiniz