Erdoğan'ın MKYK toplantısından: 'Bana diktatör mü diyorsunuz?'

8.01.2020

 Cumhurbaşkanı Tayyip Erdoğan'ın, partisinin MKYK ve MYK toplantılarında Libya’ya ilk aşamada 35 asker gönderildiğini, bunların koordinasyon görevi yapacağını söylediği belirtiliyor.

Milletvekillerinin sık sık umreye gitmelerini eleştirdiği kaydedilen Erdoğan'ın, “Hacca gitmek farz, ama umre canın sıkıldıkça gidilecek yer değil. Orası Antalya değil, turistik yere çevirdiniz” dediği aktarılıyor.

Cumhuriyet'ten Emine Kaplan'ın haberine göre, yeni atanan il başkanlarıyla ilgili sunumda sürekli “Cumhurbaşkanı’nın onayıyla atanmıştır” ifadesinin kullanılmasına takılan Erdoğan, “Kılıçdaroğlu gibi bana diktatör, tek adam mı diyorsun” diye “espri yaptığı" ifade ediliyor.

ABD ile İran arasındaki gerilimi de değerlendiren Erdoğan'ın, İran’ın başvurduğu yöntemlerin Orta Doğu’da barış sürecine katkı sağlamadığı, ABD’nin başvurduğu yöntemlerin de Orta Doğu’daki varlığının da hukuki bir dayanağının olmadığını söylediği belirtiliyor.

Haberde aktarılana göre, Türkiye’nin meşru zeminde itidal çağrısını sürdüreceğini, arada bir yerde durmak zorunda olduğunu kaydeden Erdoğan, “Gerginliğin tırmanmasını ve bölgede çatışma istemiyoruz” dedi.

Libya tezkeresi ile Kanal İstanbul projesinin çok iyi anlatılması ve işlenmesini isteyen Erdoğan'ın, “muhalefet partilerinin söylemlerinin doğru olmadığının teşkilata anlatılması” için genel başkan yardımcıları ve kurul üyelerini görevlendirdiği bilgisi geldi.

Cumhuriyet'in kulis haberine göre, bir kurul üyesinin “Af meselesi ne olacak, çıkacak mı çıkmayacak mı” demesi üzerine Erdoğan, Adalet Bakanlığı’nın konuyla ilgili bir çalışma yaptığını ve önümüzdeki günlerde çalışmanın detaylandırılacağını söyledi.

Erdoğan, terör, cinsel istismar, uyuşturucu, adam öldürme ve örgüt suçlarıyla ilgili görüşlerini yinelerken hayvan haklarıyla ilgili yasa teklifinin de gündeme geleceği belirtildi.

Teklifin şubat ortasında TBMM’ye sunulması, hayvanların eşya statüsünden çıkarılarak canlı olarak kabul edilmesi, Kabahatler Yasası’ndan çıkarılarak Türk Ceza Yasası kapsamına alınması yönünde düzenleme düşünüldüğü söyleniyor.