Suriye ordusu kritik otoyolun İdlib bölümünü ele geçirdi

9.02.2020

 İdlib'deki cihatçı güçlerle Suriye ordu güçleri arasındaki M5 otoyolu hattında cereyan eden çatışmalarda, rejim güçleri yolun İdlib bölümünü ele geçirdi.

Cihatçıların son kalesi olarak da nitelenen İdlib'deki M5 otoyolu stratejik bi öneme sahip. 

Londra merkezli Suriye İnsan Hakları Gözlemevi (SOHR), Esad güçlerinin otoyolun önemli bir kısmını ele geçirdiğini duyurdu.

Suriye ordusu daha önce de Serakib'i cihatçı gruplardan almıştı. SOHR Direktörü Rami Abdül Rahman, Şam’ın, Suriye’nin bu önemli karayolunun İdlib’den geçen kısmının tamamında kontrolü sağlamış olduğunu söyledi.

Söz konusu M5 karayolu, Şam ile Halep'i birbirine bağlayan önemli bir hat. Esad güçlerinin bağlantıyı sağlayabilmesi için, yolun 30 km'lik Halep kısmını da kontrol altına alması gerekiyor.

Suriye ordusuna bağlı güçler, Rusya’nın da desteğiyle bir süre önce Türkiye’nin desteklediği İdlib’deki gruplara karşı operasyon başlatmıştı. Suriye ordusu ile Türk Silahlı Kuvvetleri’ne bağlı birlikler arasında pazartesi günü meydana gelen çatışmalarda en az 20 kişi ölmüştü Suriye ordusuna bağlı güçlerin açtığı topçu ateşinde yedi Türk askeri hayatını kaybetmişti.

Birleşmiş Milletler, bölgede giderek daha da şiddetli bir hal alan çatışmalar üzerine aralık ayı başından bu yana 580 bin kişinin bölgeyi terk ettiğini açıkladı.