Rus heyetle Ankara'da kapılar ardında İdlib görüşmesi

9.02.2020

 Rusya'nın havadan ve karadan destek verdiği Suriye ordusu, İdlib'de ilerleyişini sürdürürken, bölgede gözlem noktaları bulunan ve bazıları rejimin denetimi sağladığı topraklarda kalan TSK de teyakkuz altında. 

Ankara, bölgeye askeri sevkiyatına devam ederken, diğer yandan Rusya ile diplomasi trafiği de sürüyor. Moskova'dan bir heyet İdlib'deki gelişmeler için Ankara'daydı. 

Dışişleri Bakanlığı’nda bir araya gelen ve İdlib başta olmak üzere Suriye gündemiyle toplanan Türkiye ve Rusya heyetlerinin görüşmesi sona erdi.

Görüşmeyle ilgili henüz bir açıklama yapılmaması dikkat çekici. 

Soçi’de imzalanan İdlib anlaşmasının ele alındığı ve Rusya-Türkiye arasındaki koordinasyonu artırmak amacıyla Rusya'dan Ankara'ya gelen heyetin, Dışişleri Bakanlığı'nda diplomatlarla yaptığı  görüşme sona erdi.

Rusya Dışişleri Bakan Yardımcısı Sergey Verşinin'in başkanlık ettiği heyet Türkiye Dışişleri Bakan Yardımcısı Sedat Önal ile görüştü.

Heyetlerde iki ülkenin savunma bakanlığından üst düzey isimler de yer aldı. Heyetler arası görüşme üç saat sürdü.

Bakanlıktaki görüşmede Türkiye tarafı bir an önce bölgede ateşkes sağlanmasına dönük beklentisini bir kez daha dile getirildi.

Ankara'da bu gelişmeler yaşanırken, sahada ise Suriye ordusu ilerliyor. Suriye İnsan Hakları Gözlemevi’nden (SOHR) yapılan açıklamada, Suriye rejim güçlerinin İdlib’de ilerlemeye devam ettiği ve İdlib sınırlarındaki birçok önemli bölgeyi daha ele geçirdiği belirtildi.

Rejim güçlerinin ayrıca, M5 olarak bilinen Halep-Şam anayolunun tamamında kontrolü sağladığı kaydedildi.

Rejimin, çatışmalara destek vermek amacıyla bugün Kefer’ul Sine kapısından İdlib’e yeni sevkiyatta bulunduğu ve 150 tırlık konvoyda tank ve zırhlı araçların da olduğu ifade edildi.

Söz konusu sevkiyatın, gerginliği azaltma bölgesine yönlendirildiği belirtildi.

Rejimin M-5 ve M-4 karayollarının kesiştiği kritik Serakib ilçesini ele geçirmesinin ardından, İdlib’deki Türk gözlem noktalarına 20 tank yönlendirildiği kaydedildi. (Mezopotamya Ajansı)