İstanbullu 'inançlı', Ankaralı 'çalışkan' belediye başkanı istiyor

31.1.2019

 Türkiye kamuoyunun güncel siyasal, sosyal, ekonomik, güvenlik ve kültür konularındaki gündemi ve tercihlerini tespit etmeye yönelik 'Türkiye Sosyal-Siyasal Eğilimler Araştırması' (TSSEA) 2018 yılı sonuçları Kadir Has Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Sondan D. Feyiz’in de katıldığı toplantıda açıklandı.

Araştırma, Kadir Has Üniversitesi Uluslararası İlişkiler Bölümü Öğretim Üyesi Prof. Dr. Mustafa Aydın koordinasyonunda Prof. Dr. Murat Güvenç, Prof. Dr. Osman Zaim, Prof. Dr. Mitat Çelikpala, Prof. Dr. Banu Baybars Hawks ve Dr. Öğretim Üyesi Emrah Karaoğuz tarafından gerçekleştirildi.

12 Aralık 2018-4 Ocak 2019 tarihleri arasında 26 şehirde, 18 yaş ve üzeri bin kişi ile yüz yüze görüşme yapılarak elde edilen veriler sonucunda, Türkiye halkının en önemli sorununun işsizlik, hayat pahalılığı ve Türk Lirası'nın değer kaybetmesi olduğu kaydedildi. Rapora göre, "terör" sorunu gerilerken, "FETÖ" ciddi bir tehdit olarak algılanıyor.

TERCİHTE ADAY ETKİSİ YÜZDE 50 

Siyasal nabzı da yoklayan çalışma, yaklaşan yerel seçimler öncesi çarpıcı bir veriyi gözler önüne serdi. İstanbul, İzmir ve Ankara’da yer alan katılımcılara yöneltilen, 'Büyükşehir Belediye Başkanı olacak kişi size sayacağım özelliklerden hangilerine sahip olmalıdır?' sorusuna İstanbul’da ilk sırada ‘inançlı müslüman’ ikinci sırada 'çalışkan' karşılığı verilirken; Ankara ve İzmir’de ise ilk iki sırada 'çalışkan', 'dürüst ve namuslu olmak' cevapları verildi.

Ankette 31 Mart Belediye Başkanlığı seçimlerinde oy kullanacaklar için adayların mı partinin mi önemli olduğu konusuna da açıklık getirildi. Buna göre oy tercihlerinde 'aday' etkisi yüzde 50,6 olarak belirlenirken, 'parti' yüzde 49,4 olarak gözlemlendi.

EN ÖNEMLİ SORUNLAR İŞSİZLİK VE HAYAT PAHALILIĞI

Araştırmada 2017’de yüzde 17’lik oranla en önemli üçüncü sorun olarak görülen işsizlik, bu yıl yüzde 27’ye ulaşarak ülke sorunları arasında birinci sıraya yerleşti. Hayat pahalılığını en önemli sorun olarak görenlerin oranı ise bir önceki yıla oranla 13,2’den yüzde 17,8’e yükseldi. Son bir yılda ekonomide yaşanan gelişmelerin değerlendirildiği soruya yanıt veren katılımcıların yüzde 57,1’i ekonominin daha kötüye gittiği yanıtını verdi. Yüzde 21,9’luk kesim ise hiç etkilenmediğini belirtti.

YÜZDE 41,4 'CUMHURBAŞKANLIĞI HÜKÜMET SİSTEMİ’Nİ BAŞARILI BULUYOR

Ülkenin yönetim tarzı olarak "Cumhurbaşkanlığı hükümet sistemi"ni benimseyenlerin oranı yüzde 46,7 olarak tespit edilirken, toplamda başkanlık veya partili cumhurbaşkanlığı alternatiflerini destekleyenlerin oranı yüzde 58,5 olarak belirlendi. Öte yandan, "cumhurbaşkanlığı hükümet sistemi"nin performansını nasıl değerlendirirsiniz?' sorusuna yüzde 41,4 'başarılı' yanıtını verirken, yüzde 30,2 'başarısız' yanıtını verdi.

SİYASİ BOŞLUK OLDUĞUNU DÜŞÜNENELER CHP VE HDP'Lİ 

Ankete katılanların sadece yüzde 28,6’sı siyasette boşluk olduğunu düşünürken, 51,4’ü herhangi bir boşluk olmadığını düşünüyor. Ayrıca siyasi boşluk olduğunu düşünenlere yöneltilen, 'Bu Boşluk, Siyasi Yelpazenin Neresindedir?' sorusu verilen cevaplarda boşluğun en çok yüzde 35,7 ile ‘merkez’de ve yüzde 30,8 ile ‘sol’da olduğu yanıtları alındı.

Öte yandan Türkiye’de siyasi bir boşluk olduğunu en çok düşünenler yüzde 42,4 ile CHP ve yüzde 44,4 ile HDP seçmenleri olurken, bunları sırasıyla yüzde 29,5 ile MHP, yüzde 13,3 ile AKP takip etti.

Geçtiğimiz yıla göre düşüş gösterse de, kamuoyunun yüzde 30,8’i halen Türkiye’de yargının siyasallaştığını düşünüyor. Bunun yanı sıra 'Türkiye’de bir siyasal kutuplaşma olduğunu düşünüyor musunuz?' sorusuna yüzde 38,8 ile ‘evet’ cevabı bu sene de düşüş göstererek araştırma da yerini aldı.

TÜRKİYE’DE YAŞAMAKTAN MUTLU OLANLARIN SAYISI AZALIYOR

Ankete katılanlara sorulan 'Türkiye’de yaşamaktan duyduğunuz memnuniyet seviyenizi öğrenebilir miyim' sorusuna yüzde 38,8 ‘mutluyum’ cevabını verirken, yüzde 19,8 ‘mutsuzum’ cevabını verdi. Türkiye’de yaşamaktan en mutlu kesimin AKP seçmeni olduğu, MHP, CHP ve HDP seçmenlerinin ise oransal olarak ‘ne mutlu ne mutsuz’ olduğu sonucuna varıldı.

İmkânı olması durumunda yurtdışında yaşamayı tercih edenlerin oranı ise yüzde 20. Bunu etkileyen en önemli faktörün ekonomi olduğu kaydedildi. Yurtdışında yaşamayı tercih edenlerde ilk sırada yüzde 33 ile HDP seçmeni geliyor. Onu yüzde 21,7 ile CHP, yüzde 17,9 ile MHP ve yüzde 10,1 ile AKP seçmenleri takip ediyor. Genel orana bakıldığında Türkiye’nin yüzde 60,4’ü yurtdışında yaşamayı tercih etmiyor. (DHA)